Серце для життя

vsem den ser

29 вересня за ініціативою Всесвітньої федерації серця відзначається Всесвітній день серця. У 2017 році цей день проводитиметься під гаслом: «Серце для життя». Мета проведення – максимально привернути увагу населення до свого здоров'я, підвищити інформованість щодо методів профілактики серцево-судинних захворювань, сформувати розуміння того, що на перебіг захворювань можна і потрібно активно впливати дотримуючись здорового способу життя.

Серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності у світі –щорічно вони забирають понад 17 млн. людських життів. Найчастіше ССЗ пов’язані з ішемічною хворобою серця, артеріальною гіпертензією та аритмією.

За даними КУ «Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань» ЗОР у 2016 році в Запорізькій області зареєстровано 425982 випадки захворювань на артеріальну гіпертензію, 292137 - на ішемічну хворобу серця, 2232 випадки інфаркту міокарду та 5954 - інсульту. Смертність від інфарктів по області становить 41,3 на 100 тис. населення (по Україні – 25,7), від інсультів – 117,2 (по Україні – 83,8).

Серцево-судинні захворювання у нас, як і в цілому по Україні, дуже помолодшали і реєструються не лише у середньому, але й у молодому віці. Це можна вважати одним із головних важелів, який впливає на середню тривалість життя, яка по Україні за даними на 01.01.2017 становить 71 рік (у чоловіків – 66 років, жінок – 76 років).

Фактори ризику виникнення серцево-судинних захворювань, у т.ч. інсульту включають наявність підвищеного кров’яного тиску та рівню холестерину і глюкози в крові, куріння, недостатнє споживання овочів і фруктів, підвищену вагу, ожиріння і фізичну інертність, екологічні проблеми та підвищене психологічне напруження.

До речі, нездоровий спосіб життя, який сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, а з віком ризик серцево-судинних захворювань тільки підвищується. Тому профілактику слід починати з самого дитинства. І крім формування здорового способу життя, в сучасному суспільстві необхідно розвивати і культуру здоров’я, яка включає і регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, і навички боротьби зі стресом, і прийоми збереження здоров’я в умовах агресивного довкілля та погіршення екологічної ситуації . За даними Всесвітньої федерації серця, 80% випадкам передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна запобігти, якщо вести здоровий спосіб життя, відмовитися від вживання тютюну, контролювати харчування і фізичну активність.