Прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню здоров'я: «Від ферми до тарілки – зроби харчові продукти безпечними»

Державна санітарно-епідеміологічна

службаЗапорізької області                                                                                          11.00, 07.04.2015

Прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню здоров'я: «Від ферми до тарілки – зроби харчові продукти безпечними»

У заході беруть участь:

Дойнов Дмитро Опанасович

начальник головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області

Проскура Вікторія Анатоліївна

заступник начальника головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області

Черкасова Вікторія Вікторівна

начальник управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби Запорізької області

Іванова Ірина Борисівна

головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації, заступник головного лікаря КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня»

Стадніченко Олександр Вікторович

в.о. головного лікаря КУ «Запорізький обласний центр здоров'я»

7 квітня в Запорізькій області, як і в цілому по Україні, буде відзначатися Всесвітній день здоров’я, який цього року пройде під девізом: «Від ферми до тарілки – зроби харчові продукти безпечними».

Мета проведення Всесвітнього дня здоров’я - привернення уваги урядовців, фермерів, виробників, працівників торгівлі та громадського харчування, медпрацівників, а також, споживачів на важливість безпеки харчових продуктів та створенні умов, коли кожен з нас буде упевнений, що продукти, які лежать на тарілці, безпечні для споживання.

В умовах зростання кількості світового населення зростає попит і на продукти харчування. З метою задоволення цього попиту відбувається підвищення інтенсивності та обсягів промислового виробництва в секторах рослинництва і тваринництва, що створює як нові можливості, так і нові загрози в тому, що стосується безпеки продуктів харчування. За прогнозами, зміна клімату також буде впливати на безпеку продуктів харчування, оскільки у міру зміни температури буде змінюватися характер і рівень ризиків у сфері безпеки харчових продуктів на етапах виробництва, зберігання та збуту харчової продукції.

Погіршення стану навколишнього середовища через викиди промислових підприємств, транспорту, комунальних господарств призводить до забруднення питної води, повітря, ґрунтів., не може не впливати, насамперед, на якість продуктів харчування та інших товарів народного споживання.

У світлі цих проблем на виробників продуктів харчування і працівників харчової промисловості лягає додаткова відповідальність щодо забезпечення безпеки продуктів харчування. За останнє десятиліття на кожному континенті були відзначені серйозні спалахи захворювань харчового походження, масштаби яких нерідко поглиблювалися особливостями глобалізованої торгівлі.

Неякісні харчові продукти створюють глобальну небезпеку в області охорони здоров'я та становлять небезпеку для здоров'я кожної людини. Діти грудного та раннього віку, вагітні жінки, літні люди і люди, які страждають на будь-яке захворювання, відносяться до найбільш вразливих категорій серед населення.

За даними ВООЗ неякісні продукти пов'язані зі смертю приблизно 2 мільйонів чоловік щорічно, головним чином дітей. Патогенні бактерії, віруси, паразити або хімічні речовини, що містяться в їжі, є причиною більше 200 захворювань, від діареї до раку.

В останній час загострилася проблема із забрудненням продуктів харчування токсичними речовинами, що мають імунодепресивну дію і здатні викликати злоякісні утворення. Зросло забруднення плодоовочевої продукції переробних підприємств у результаті використання некондиційної сировини.

Виробництво і продаж якісної та безпечної харчової продукції з максимально збереженими незамінними харчовими речовинами - це проблема не тільки споживча, але й економічна, соціальна та політична. У зв'язку з цим гостро постають проблеми, пов'язані з підвищенням відповідальності за ефективність та об'єктивність контролю якості сировини, дотримання правил ведення технологічних процесів переробки, пакування, зберігання сировини, та нормативів зберігання і реалізації готових продуктів.

Безпека харчових продуктів - це спільна відповідальність. Безпека повинна бути забезпечена на всьому протязі ланцюга виробництва харчових продуктів, починаючи від фермерів і виробників і закінчуючи продавцями і споживачами. Наприклад, в публікації ВООЗ "П'ять найважливіших принципів безпечного харчування" дається практичне керівництво для продавців і споживачів в області обробки та підготовки продуктів харчування:

  1. зберігати продукти в чистоті;
  2. відокремлювати сирі продукти від продуктів, які зазнали термічної обробки;
  3. піддавати продукти ретельній термічній обробці;
  4. термічна обробка має проводитись при відповідній температурі;

користуватися безпечною водою і безпечними сирими продуктами.